Stranieri

Victorie dramatica pentru Dan Petrescu

Dan Petrescu a reusit sa obtina o victorie vitala în campionatul Rusiei, care mai calmeaza spiritele la Dinamo Moscova.

Echipa pregatita de Petrescu s-a impus pe tren propriu, scor 3-2, în fata lui Amkar Perm, dupa un meci plin de emotii si rasturnari spectaculoase, care l-au adus pe român de la agonie la extaz pe durata celor de 90 de minute.

Dan Petrescu a urcat pe locul 14 în Rusia dupa aceasta victorie, având sase puncte în 9 meciuri
A scapat de lanterna

Oaspetii au deschis scorul în minutul 25, prin Jakubko, dupa o gafa uriasa a portarului Berezovskiy, iar pentru echipa lui Petrescu a urmat o cursa de urmarire.

Cherenchikov a fost eliminat în minutul 37, astfel ca Dinamo Moscova a jucat în superioritate numerica.

Chiar si asa, jucatorii lui Petrescu au ratat ocazie dupa ocazie, au lovit de doua ori transversala, dar în cele din urma s-au impus.

Kevin Kuraniy a înscris din fata portii în minutul 78, întrerupând o seceta de 11 meciuri, iar Kokorin a majorat scorul final cu un sut superb cinci minute mai târziu.

Scorul final a fost stablit de Amkar, prin Breznanik, în prelungiri.

Adrian Ropotan a fost titular la Dinamo, dar Dan Petrescu l-a scos la pauza de pe teren.