Stranieri

Primele minute pentru Ianis Hagi in Old Firm. Cum s-a terminat derby-ul Scotiei

Sursă foto: twitter.com/rangersfc

Rangers a invins-o pe Celtic, cu 1-0, in derby-ul orasului Glasgow, in celebrul duel Old Firm.

Autogolul semnat de capitanul lui Celtic, McGregor, a facut diferenta intr-un meci disputat fara spectatori.

Ianis Hagi a inceput ca rezerva si a intrat din minutul 46.

O prima repriza dominata autoritar de Celtic, echipa care a presat mai mult si care a trecut pe langa deschiderea scorului la sutul lui Griffiths din minutul 22.

Portarul McGregor, singurul scotian din primul 11 al lui Rangers, a reusit sa respinga in extremis mingea in bara.

Ianis Hagi a intrat in debutul partii secunde in locul lui Roofe, bifand primele lui minute in Old Firm.

La meciul tur, castigat de Rangers cu 2-0 pe Celtic Park, Ianis Hagi a fost rezerva neutilizata.

Celtic a ramas in inferioritate numerica din mintuul 62, cand Bitton a fost eliminat cu rosu direct.

Rangers isi mareste avansul din fruntea clasamentului la 19 puncte, cu trei meciuri in plus fata de rivala locala Celtic.

Pentru Rangers este a treia victorie la rand în Old Firm, ceea ce nu s-a mai întâmplat din 2007.