Stranieri

Mircea Lucescu explica eliminarea din Champions League

Sahtior Donetk, echipa pregatita de Mircea Lucescu, a pierdut marti seara in deplasare cu Manchester United in ultima partida a Grupei A din Champions League si a ratat astfel calificarea in optimile competitiei.

"Putem spune ca au fost doua meciuri intr-unul. Un meci in prima repriza si altul diferit dupa pauza. Cred ca nu ar fi fost o surpriza daca am fi castigat prima repriza cu 2-0. Am avut ocazii de gol datorita combinatiilor si controlului bun al balonului. Am condus jocul in primele 45 de minute. Am cedat in repriza a doua atat fizic, cat si psihic. Nu am mai fost echipa dinaintea pauzei. In repriza secunda, Manchester United a castigat multe dueluri la mijlocul terenului si a interceptat multe mingi. Din nou trebuie sa recunosc marea diferenta dintre campionatele din Anglia si Ucraina. Ei joaca astfel de meicuri la fiecare trei zile, in timp ce pentru noi asemenea partide sunt rare. Ii felicit pe cei de la Manchester United si le doresc succes in continuare", a declarat Mircea Lucescu dupa meci.

Sahtior Donetk a incheiat grupa pe locul al treilea si va evolua din primavara in Europa League.