Stranieri

Ianis Hagi, titular la Alaves pe Santiago Bernabeu. A ratat două mari ocazii de gol

Mijlocașul Ianis Hagi a început din primul minut partida Real Madrid – Deportivo Alaves din La Liga, meci câștigat cu 5-0 de campioana Spaniei din acest sezon.

În minutul 2, la prima fază de poartă Ianis Hagi a centrat în forță și Samu Omorodion a ratat în două rânduri deschiderea scorului.

Real Madrid a deschis scorul în minutul 10 prin Jude Bellingham, jucător care a finalizat spectaculos din interiorul careului după o centrare a lui Toni Kroos.

Vinicius a majorat avantajul ”albilor” în minutul 26 cu o reluare din șase metri, brazilianul ajungând la golul cu numărul 14 în actualul sezon din La Liga.

Cea mai mare ocazie a celor de la Alaves a fost ratată de Ianis Hagi în minutul 36. Internaționalul român l-a pus la încercare pe Thibaut Courtois cu un stâng din afara careului, belgianul respingând cu dificultate în afara terenului.

Real Madrid a intrat cu 3-0 la pauză, Federico Valverde marcând al doilea său gol în această ediție de campionat cu un șut la colțul scurt.

După pauză, în minutul 57, Ianis Hagi a ratat o nouă șansă de gol trimițând din interiorul careului pe colțul scurt. Și de această dată Courtois i-a refuzat lui Hagi golul pe Santiago Bernabeu.

Ianis Hagi a mai avut un șut pe poartă în minutul 60, după care i-a lăsat locul în teren lui Panichelli din minutul 71, fiind desemnat cel mai bun jucător de la Alaves.

Vinicius (min.70) și Guler (min.81) au închis tabela pentru o victorie fluviu obținută de Real Madrid.

Reacția lui Ianis Hagi la cald

”Trebuie sa uităm această partidă cât mai repede posibil. Ne-am îndeplinit obiectivul cu patru etape înaintea finalului, am avut un sezon foarte bun. Mai avem încă două meciuri”, a spus internaționalul român pentru televiziunea spaniolă care a produs meciul de la Madrid.

Ianis Hagi nu mai jucase titular din 16 ianuarie, când a evoluat în meciul de Cupa Regelui Spaniei de la Bilbao, pierdut de Alaves cu 2-0. De atunci a mai avut doar cinci apariții pe teren.