Stranieri

Ianis Hagi, primul meci ca titular dupa accidentarea care l-a tinut un an departe de gazon

Internationalul Ianis Hagi a inceput ca titular meciul dintre Rangers si Patrick Thistle, din optimile Cupei Scotiei.

In minutul 26, Ianis Hagi a reluat cu capul peste poarta din centrarea lui Cantwell, avand cea mai importanta ocazie a lui Rangers in prima repriza.

Sase minute portarul McGregor a avut o interventie decisiva la reluarea lui Tiffoney, insa n-a mai avut ce face in minutul 35.

Cei de la Patrick Thistle au deschis scorul prin Kevin Holt dintr-o lovitura de la 11 metri acordata pentru un hent.

Ianis Hagi a fost inlocuit la pauza cu Kent.

Rangers a castigat meciul, cu 3-2, dupa reusitele lui Colak (50), Tillman (71) si Sands (86). In minutul 64, Tavernier a ratat o lovitura de la 11 metri.

In minutul 73, Tiffoney si-a trecut in cont dubla, egaland la 2-2.

Este prima partida pe care Ianis Hagi o incepe din primul minut de la revenirea pe teren.

Tanarul jucator roman isi facuse reintrarea in partida de campionat cu St.Johnstone, cand a jucat 19 minute.

Ianis Hagi n-a fost apoi inclus in lot pentru meciul cu Hearts of Midlothian, pentru ca impotriva celor de la Ross County sa ramana rezerva neutilizata.

In urma cu un an, pe 21 ianuarie 2022, Ianis Hagi se accidenta grav la un meci de asemenea din Cupa Scotiei.

O accidentare care l-a tinut departe de gazon un an.