Stranieri

Alexandru Mitrita, gol dupa gol in MLS. Il vede si Cosmin Contra?

Sursă foto: facebook.com/newyorkcityfc/

Mijlocasul Alexandru Mitrita continua sa marcheze la foc automat pentru echipa de club New York City FC in Major League Soccer.

Fostul jucator al Universitatii Craiova a marcat unicul gol al echipei lui in meciul de pe teren propriu cu Toronto, scor 1-1.

Pozuelo avea sa egaleze pentru echipa candiana cu cinci minute inaintea pauzei.

Mitrita a inscris cu un sut spectaculos direct dintr-o lovitura libera in minutul 6.

Astfel, Mitrita a ajuns la 8 goluri in 25 de meciuri pentru echipa newyorkeza.

Selectionerul Cosmin Contra si-a permis luxul de a nu-l convoca pe Mitrita pentru dubla cu Spania si Malta din preliminariile EURO 2020.

Contra si-a motivat decizia prin faptul ca Mitrita nu se va putea adapta in timp util la fusul orar din Europa.

Intre cei doi a existat un diferend la meciul cu Suedia din debutul preliminariilor, cand Mitrita a fost schimbat la pauza si apoi n-a mai prins nationala.

Contra neaga ca ar exista vreun conflict, dar urmatoarele actiuni ale echipei nationale vor aduce lumina in aceasta speta.