Serie A

Un nou Maldini a debutat la AC Milan. Dinastia continua!

Moment istoric la AC Milan, duminica dupa-amiaza, in meciul de campionat de acasa cu Hellas Verona.

Daniel Maldini a debutat in tricoul rossonero la cei 18 ani ai sai.

Tanarul atacant italian, fiul legendarului Paolo Maldini, a fost introdus in minutul 90+3 pentru a forta linia ofensiva la scorul de 1-1, acesta fiind de altfel si rezultatul final al meciului de pe San Siro.

Pe 6 ianuarie Daniele Maldini si-a facut aparitia in lotul lui Milan pentru meciul cu Sampdoria si mai prinsese banca la confruntarea de Cupa Italiei cu SPAL.

Este a treia generatie Maldini care imbraca tricoul rossonero, dupa Cesare Maldini si Paolo Maldini.

Cesare Maldini debutase pe 19 septembrie 1954 la un meci Milan – Triestina 4-0. Paolo Maldini isi facuse la randul sau debutul pe 20 ianuarie 1985 in deplasare cu Udinese, 1-1.

Faraoni deschisese scorul in minutul 13 pentru veronezi cu o deviere din interiorul careului mic.

Calhanoglu a restabilit egalitatea pentru Milan in confruntarea cu Verona in minutul 29 cu o executie din lovitura libera.

Ramasa in inferioritate numerica din minutul 68, dupa eliminarea lui Amrabat, Verona a avut puterea sa pastreze egalul pana la final in pofida asaltului milanez.