Serie A

Tatarusanu, decisiv in poarta Fiorentinei la duelul cu Roma lui Totti

Ciprian Tatarusanu a avut o evolutie solida si a inchis poarta echipei Fiorentina, duminica seara, la meciul disputat pe teren propriu contra celor de la AS Roma in etapa a 4-a din Serie A.

Fiorentina s-a impus la limita, scor 1-0, prin reusita lui Badelj, un sut din afara care cu mingea care a intalnit bara inaintea de a intra in poarta.

Tatarusanu a avut o prima interventie decisiva in fata lui Dzeko in minutul 18, dupa care a respins peste bara sutul lui Perrotti din minutul 64, pentru ca in prelungiri sa blocheze in extremis cu piciorul mingea trimisa de “micul faraon” El Shaarawy.

Internationalul roman a rasuflat usurat in prelungiri dupa un sut trimis de veteranul Totti din afara careului, o minge la care fostul stelist s-a bucurat ca dupa un penalty aparat.

Fiorentina a avut sansa cand Tatarusanu era batut, bara fiind de partea gazdelor la sutul lui Nainggolan.

In alta ordine de idei, Inter Milano a revenit de la 0-1 si a invins-o pe Juventus in Derby d'Italia, cu 2-1, pentru prima data in ultimii sase ani pe San Siro.

De 37 ani Inter nu a mai castigat in fata lui Juventus dupa ce a fost condusa pe teren propriu.