Serie A

Stefan Radu a bifat al 20-lea Derby della Capitale. E al doilea in ierarhia tuturor timpurilor

Sursă foto: twitter.com/

Fundasul roman Stefan Radu a fost titular in victoria pe care Lazio a obtinut-o in derby-ul Cetatii Eterne cu marea rivala AS Roma.

Un meci castigat cu un categoric 3-0 de gruparea laziala, dupa golurile marcate de Immobile (14) si Luis Alberto (23 si 67).

Pentru Stefan Radu a fost a 20-a prezenta intr-un derby cu Roma.

Presa italiana anunta ca doar Giuseppe Wilson, jucator din anii 70-80, are mai multe aparitii in Derby della Capitale (23 la numar).

Stefan Radu a evoluat pana in minutul 83. Acesta primise un cartonas galben inca din minutul 20.

Jucatorul transferat in 2008 de la Dinamo Bucuresti este al doilea in ierarhia celor mai multe meciuri disputate pentru Lazio, cu 395 de meciuri.

Radu mai are nevoie de sapte partide pentru a-l depasi pe Giuseppe Favalli (401 meciuri in perioada 1992-2004).