Serie A

Spezia da lovitura pe San Siro cu AC Milan

Condusa cu 1-0 la pauza echipa Spezia a intors spectaculos rezultat cu AC Milan si a castigat la ultima faza a meciului, scor 2-1.

Milan a deschis scorul in finalul primei reprize prin Rafael Leao, dupa ce Theo Hernandez ratase o lovitura de la 11 metri pentru echipa lombarda.

Spezia, echipa din a doua jumatate a clasamentului din Serie A, a egalat prin columbianul Kevin Agudelo, in minutul 64, din pasa lui Daniele Verde.

O faza de atac pozitional in care Milan s-a aparat groaznic pentru o pretendenta la titlul din Italia.

Si pentru ca surpriza sa fie totala pe San Siro, cei de la Spezia au dat lovitura la ultima faza a meciului pe un contraatac in minutul 90+6.

Ucraineanul Viktor Kovalenko a patruns in stanga si l-a gasit demarcat in interiorul careului pe ghanezul Emmanuel Gyasi, iar acesta a strecurat mingea in poarta pe langa Mike Maignan.

Milan ramane cu 48 de puncte si rateaza sansa de a trece pe primul loc. Pentru rossoneri este a treia infrangere a sezonului pe teren propriu.

Spezia urca doua locuri si ajunge pe 14, cu 22 de punte, dupa aceasta a patra victorie obtinuta pe teren strain.