Serie A

Seedorf si-a incheiat rapid luna de miere la Milan

Adus ca un “Salvatore de la patria” pentru a redresa corabia in deriva a celor de la AC Milan, Clarence Seedorf a dat ochii, miercuri seara, cu realitatea dureroasa a neputintei rossonerilor.

Milan si-a jucat pe teren propriu contra lui Udinese ultima sansa de a mai prinde un loc in cupele europene sezonul viitor si a fost invinsa, cu 2-1, in sferturile Cupei Italiei, dupa ce a condus in debut.

Echipa lui Seedorf a inceput ofensiv si dupa sase minute Balotelli deschidea scorul cu un sut din interiorul careului la capatul unui contraatac. Kaka a trimis o minge in dreapta pentru Birsa si acesta a centrat la intalnire in careu. Robinho a sarit peste minge si balonul a ajuns astfel la Balotelli.

Udinese a replicat taios si cu cinci minute inaintea pauzei columbianul Muriel egala dintr-o lovitura de la 11 metri provocata de Emanuelson.

Fiulanii au dat lovitura cu 13 minute inaintea finalului. Pinzi a luat o faza pe cont propriu si l-a invins pe Abbiati cu un sut din afara careului.