Serie A

Scandal monstru in Italia. Arbitrul de la Milan – Spezia si-a cerut scuze dupa o gafa uriasa

Marco Serra, arbitrul partidei dintre AC Milan si Spezia, a comis o eroare de incepator in finalul partidei de pe San Siro, una cu deznodamant surprinzator.

La 1-1 in minutele de prelungiri, Milan a marcat ceea ce ar fi putut reprezenta golul victoriei.

Numai ca centralul Serra a fluierat fault la o interventie asupra lui Ante Rebic, desi croatul apucase sa trimita mingea in dreapta pentru Junior Messias.

Acesta a marcat cu un sut spectaculos aproape de vinclu, dar reusita a fost invalidata, centralul revenind la faza anterioara, cu lovitura libera pentru AC Milan in loc de avantaj, asa cum ar fi fost normal.

O faza fixa din care gazdele n-au obtinut decat o mare ocazie in caseta statistica a meciului.

Mai mult decat atat, pe contraatac cei de la Spezia au marcat golul victoriei, 2-1.

Centralul Serra este pasibil de o suspendare drastica, anunta publicatia Gazzetta dello Sport.

“Ne asumam responsabilitatea pentru aceasta infrangere, dar trebuie sa o impartim si cu arbitrul”, a spus imediat dupa meci antrenorul rossonerilor, Stefano Pioli.

Insusi seful arbitrajului din Italia si-a prezentat scuze celor de la AC Milan pentru eroarea masiva comisa de Serra.