Serie A

Scandal in Italia din cauza VAR

Sursă foto: Inter Facebook

Inter Milano a revenit de la 0-2 pe teren propriu cu Parma si a salvat in extremis remiza, insa meciul a fost marcat de o controversa legata de arbitrajul video.

Dupa o prima repriza fara goluri, Gervinho a marcat primul sau gol in tricoul Parmei, in primul minut al partii secunde.

Acelasi Gervinho reusea dubla in minutul 62 din pasa lui Inglese si surpriza se contura pe Meazza.

Brozovic a avut nevoie de sase minute de la intrarea in teren pentru a reduce din diferenta.

In minutul 90+2 Perisic a adus egalarea pentru Inter Milano.

Cei de la Inter au solicitat un penalty in partea secunda la faultul lui Botond Balogh asupra lui Perisic.

Arbitrajul video s-a facut ca ploua, iar la final antrenorul Antonio Conte a refuzat sa se prezinte la conferinta de presa in semn de protest.

“Daca VAR-ul e folosit partial, atunci genereaza inegalitate. Ne dam seama ca arbitrajul video intervine doar in fazele clare, dar in partea a doua noi am avut o astfel de faza”, a spus directorul sportiv Beppe Marotta.

Ionut Radu a fost rezerva la Inter, in timp ce Valentin Mihaila n-a prins lotul la Parma.

Intr-o alta partida din Serie A, Crotone a fost invinsa de Atalanta pe teren propriu, scor 1-2.