Serie A

Romanii la putere in Serie A. Nebunie de meci intre Cagliari si Parma, cu Marin si Man printre marcatori

Echipele Cagliari si Parma au oferit un adevarat regal fotbalistic, sambata seara, cu nu mai putin de sapte goluri.

Cagliari a castigat spectaculos, scor 4-3, dupa ce a fost condusa de Parma pe teren propriu, cu 3-1!

Golul trei al parmegianilor a fost marcat de atacantul Dennis Man cu un sut din afara careului dupa o contra taioasa.

A fost al doilea gol marcat de Man dupa transferul de 13 milioane de euro de la FCSB realizat la inceputul acestui an.

Razvan Marin a dat semnalul revenirii sarzilor cu golul de 2-3, un sut din afara careului de 16 metri, pe zona centrala.

Cagliari a marcat golurile rasturnarii de situatie in minutele de prelungire prin Pereiro (90+2) si Cerri (90+4).

Marin a fost integralist la Cagliari si la final a sarbatorit cu ceilalti colegi succesul nesperat.

O victorie uriasa pentru formatia din Sardinia in lupta pentru ramanerea in Serie A.

Man a jucat pana in minutul 72, iar Valentin Mihaila a inceput ca rezerva si a intrat pe teren din primul minut al partii secunde.

Mihaila a ratat o mare ocazie la 3-3, cand a sutat direct in portarul gazdelor, Vicario.

Cateva secvente mai tarziu Cerri marca golul victoriei pentru Cagliari cu o lovitura de cap din cinci metri.

O infrangere care o lasa putine sanse de salvare pentru Parma, cu sapte meciuri ramase pana la finalul sezonului din Serie A.

Echipa lui Man si Mihaila ocupa in continuare locul 19, cu 20 de puncte, sapte mai putine decat are Torinio, ocupanta primului loc peste linia retrogradarii in liga secunda italiana.

Cagliari ajunge la 25 de puncte si ramane in lupta.

Cagliari: Vicario; Rugani (Pereiro 64), Godin, Carboni; Zappa (Lykogiannis 58), Marin, Nainggolan, Duncan (Simeone 64), Nandez (Cerri 87); Pavoletti, Joao Pedro.

Parma: Sepe; Laurini (Busi 60), Bani, Osorio, Pezzella (Dierckx 77); Grassi, Brugman, Kurtic; Man (Valenti 72), Cornelius (Pellè 72), Kucka (Mihaila 46).