Serie A

Reteta financiara a unui derby din Serie A. Cat a incasat Milan dupa meciul cu Napoli

Campioana Italiei a pierdut, duminica seara, primul meci al sezonului (1-2) pe teren propriu cu Napoli.

Un meci pe care Milan l-a inceput intr-o nota promitatoare pentru fanii adunati in numar mare pe San Siro.

Giroud a ratat deschiderea scorului in minutul 13 cu un sut din interiorul careului, mingea fiind deviata in transversala de portarul Meret.

La opt minute dupa pauza fundasul dreapta Dest, jucator imprumutat de Milan de la Barcelona, a intervenit neglijent in careu asupra lui Kvaratskhelia si centralul meciului a dictat penalty dupa consultarea VAR.

O lovitura de la 11 metri pe care Politano a transformat-o nu fara emotii. Mingea a trecut pe sub portarul francez Maignan.

Milan a egalat in minutul 69 prin Giroud, jucator care a marcat din pasa lui Hernandez.

Napoli a dat lovitura pe final de meci reusind golul victoriei prin Simeone, fiul antrenorului de la Atletico Madrid.

Echipa de langa Vezuviu a urcat pe primul loc in clasament, la egalitate de puncte (17) cu Atalanta, formatie care a invins in aceasta runda pe AS Roma in deplasare (1-0).

Milan aluneca pana in pozitia a cincea, cu 14 puncte.

Dincolo de esecul suferit, pentru rossoneri meciul cu Napoli a reprezentat o excelenta reteta financiara.

Peste trei milioane de euro au intrat in contul clubului numai din vanzarea biletelor.

La partida au asistat 72.573 de spectatori, iar incasarile raportate au ajuns la 3.721.269 de euro.