Serie A

Nebunie de meci pe San Siro. Condusa cu 2-0, Inter a revenit spectaculos cu Empoli

Finalul de sezon din Italia este trait la cote inalte in conditiile luptei pentru titlu intre AC Milan si Internazionale.

In prima partida a etapei a 36-a din Serie A, Internazionale a trecut pe teren propriu de Empoli, cu 4-2, dupa ce a fost condusa cu 2-0 in prima repriza.

Oaspetii au deschis scorul prin Pinamonti dupa cinci minute de la startul partidei si au majorat avantajul prin Asllani, in minutul 28.

Autogolul lui Romagnoli (min.40) a readus-o pe Inter in meci, Lautaro Martinez egaland in ultimul minut al primei reprize.

Atacantul argentinian si-a trecut in cont dubla in partea secunda (64), pentru ca scorul final sa fie stabilit de Alexis Sanchez in prelungirile partidei (90+4).

Inter urca pe primul loc in clasament, cu 78 de puncte, punand presiune pe AC Milan, echipa aflata la un punct in spate si pe care o asteapta, duminica, o deplasare infernala pe Stadio Bentegodi, terenul celor de la Hellas Verona.