Serie A

Napoli dinamitează lupta pentru Liga Campionilor în Serie A

Noua campioană a Italiei a administrat o înfrângere aspră celor de la Inter Milano, scor 3-1, într-un meci din etapa a 36-a din prima ligă italiană.

Cu patru minute înaintea pauzei echilibrul numeric al meciului de la Napoli s-a rupt după eliminarea lui Roberto Gagliardini de la Inter pentru cumul de cartonașe galbene.

Napoli a profitat de superioritatea numerică în minutul 67 prin Frank Zambo Anguissa din pasa lui Zielinski.

Romelu Lukaku a restabilit egalitatea în minutul 82, după ce gazdele avusese un gol anulat la Zielinski pentru un fault în atac.

Doar trei minute s-a bucurat Inter de egalitatea de pe tabelă, Giovanni Di Lorenzo readucând Napoli la conducere.

În prelungirile partidei Gianluca Gaetano a închis tabela stabilind scorul final, 3-1.

Un rezultat care păstrează suspansul în lupta pentru topul patru din Serie A, cu două etape rămase până la final.

De înfrângerea celor de la Inter a profitat AC Milan, echipă care a câștigat pe teren propriu, cu 5-1, disputa cu Sampdoria, echipă retrogradată în Serie B.

Inter mai păstrează doar doua puncte în fața rivalei Milan, în lupta pentru locul trei.