Serie A

Milan, victorie in prelungiri cu Lazio si primul loc la final de an

Echipa AC Milan incheie anul 2020 pe prima pozitie a clasamentului din Serie A dupa 3-2, miercuri seara, pe teren propriu, cu Lazio Roma.

Milan era obligata sa castige pentru a-si pastra prima pozitie, dupa rivala locala Internazionale se impusese mai devreme in deplasare cu Hellas Verona, scor 2-1.

Astfel, Milan a inceput in forta si avea deja 2-0 pe tabela in minutul 17, dupa reusitele lui Rebic si Cahlanoglu.

Turcul a centrat din corner la prima reusita si apoi a transformat un penalty obtinut de Rebic.

Lazio a redus din diferenta in minutul 28 prin Luis Alberto, jucator care a trimis in poarta mingea sutata de Immobile de la 11 metri si aparata de Donnarumma.

Immobile s-a revansat in partea secunda aducand egalarea pentru Lazio in minutul 59.

Partida se indrepta spre o remiza cand Theo Hernandez a marcat cu capul dupa o lovitura de la coltul terenului in minutul 91+1.

Trei puncte uriase obtinute de Milan, formatia la care este legitimat Ciprian Tatarusanu terminand anul cu un punct in fata celor de la Internazionale.

In primul meci din 2021, Milan joaca in deplasare cu Benevento, la data de 3 ianuarie.