Serie A

Milan, victorie in derby-ul cu Inter. Leao a fost omul meciului cu o dubla si o pasa decisiva

Ultimele doua campioane ale Italiei nu au dezamagit, sambata, intr-un nou episod din Il Derby della Madonina. AC Milan s-a impus din postura de echipa gazda, cu 3-2, cu Rafael Leao jucatorul meciului la aparitia cu numarul 100 in Serie A.

Prima ocazie a meciului a apartinut Milanului la sutul lui Leao respins de portarul Handanovic.

Inter a deschis scorul prin Brozovic in minutul 21 dupa o patrundere pe zona centrala. Croatul a profitat de o gaura in apararea milaneza.

Egalarea a fost adusa de Leao sapte minute mai tarziu dupa o faza rapida care l-a avut in prim plan pe Tonali. Finalizare spectaculoasa din partea atacantului portughez.

In partea secunda Leao a pasat in careu pentru reluarea de 2-1 a lui Giroud, in minutul 54

Acelasi Leao si-a trecut in cont dubla in minutul 60 dupa o faza superba in care a depasit trei jucatori adversi.

Dzeko a redus din diferenta dupa doar sapte minute, insa pana la final portarul milanez Maignan a avut doua interventii providentiale la reluarile lui Martinez si Calhanoglu.

Ultima sansa a meciului a apartinut tot celor de la Inter, insa sutul lui Mkhitaryan din afara careului n-a prins cadrul portii.

Intr-o alta partida disputata sambata, Napoli a invins Lazio la Roma, cu 2-1, si conduce in clasamentul din Serie A la egalitate de puncte cu Milan (11).

Fiorentina si Juventus au remizat (1-1) in deschiderea etapei a 5-a din prima liga italiana.

Atalanta si Roma pot schimba liderul in aceasta runda.