Serie A

Milan, victorie de control cu Salernitana. Inter, nemiloasa cu Mourinho

Echipele din Milano au castigat meciurile in care au fost implicate, sambata, in etapa a 16-a din Serie A.

Franck Kessie si Alexis Saelemaekers au marcat golurile victoriei pentru AC Milan in disputa de pe San Siro cu nou-promovata Salernitana, echipa la care printre titulari l-am regasit si pe fostul international francez Frank Ribery (38 de ani).

Un succes conturat inca din prima repriza si care propulseaza Milanul lui Stefano pe prima pozitie a clasamentului cel putin pana la ora meciului dintre Napoli si Atalanta.

In absenta mai multor jucatori accidentati si cu Zlatan Ibrahimovic odihnit, in atacul celor de la Milan si-a facut debutul Pietro Pellegri, un jucator de doar 20 de ani.

Intr-un alt meci programat sambata, Inter Milano s-a impus pe Olimpico in fata celor de la AS Roma, cu un categoric 3-0.

Calhanoglu, Dzeko si Dumfries au marcat golurile campioanei Italiei in primele 39 de minute.

La final, Jose Mourinho a recunoscut ca la ora actuala Inter este net superioara echipei pentru care a revenit in Serie A dupa perioada glorioasa petrecuta pe banca nerazzurrilor.