Serie A

Milan, victorie categorica pe terenul lui Juventus

Derby-ul etapei a 35-a in Serie A a fost castigat de AC Milan, scor 3-0 (1-0), in deplasare cu Juventus Torino, campioana ultimilor 9 ani din Italia.

Spaniolul Brahim Diaz a deschis scorul in prelungirile primei reprize cu un sut la vinclu.

O faza analizata de VAR pentru un presupus hent. In cele din urma arbitrul de centru a validat reusita si Milan intra in avantaj la cabine.

Acelasi Diaz obtinea in minutul 56 o lovitura de la 11 metri pe care Franck Kessie a ratat-o sau, altfel spus, portarul lui Juventus a reusit sa pareze.

Ante Rebic a facut 2-0 in minutul 78 cu un sut din prima la vinclu. O executie in forta din afara careului.

Juventus a cazut total si a mai incasat un gol in minutul 82 de la Fikayo Tomori, jucatorul englez in varsta de 23 ani imprumutat de la Chelsea fiind la primul gol in tricoul rossonero.

Milan urca pe locul trei in clasament, cu 72 de puncte, la egalitate cu Atalanta, a doua clasata.

Napoli e pe patru, cu 70 de puncte, in timp ce Juventus coboara pe cinci, cu 69 de puncte.

Milan a confirmat la Juventus statutul de cea mai buna echipa in deplasare, cu 43 de puncte in 17 meciuri.

Pentru Milan urmeaza un nou meci in Torino, contra celeilalte echipe din oras.