Serie A

Milan castiga pe final de meci cu Spezia. Daniel Maldini printre marcatori

Echipa AC Milan a plecat cu toate punctele din deplasarea de la Spezia, dupa victoria obtinuta cu emotii pe final, scor 2-1.

Daniel Maldini (19 ani) a deschis scorul cu o lovitura de cap in minutul 49 sub privirile tatalui sau, legendarul fundas italian Paolo Maldini.

Spezia a egalat cu sansa, in minutul 80, prin Daniele Verde, jucator de care s-a lovit practic mingea la sutul in forta trimis de Janis Antiste.

Sase minute mai tarziu Brahim Diaz a readus pe Milan in avantaj cu o reluare din fata portii din pasa lui Kessie.

Milan acumuleaza 16 puncte dupa a cincea victorie in sase meciuri si urca provizoriu pe prima pozitie a clasamentului din Serie A.

O pozitie fruntasa pe care o mai vizeaza Napoli (15 puncte) si Inter (13 puncte).

Campioana Italiei joaca pe teren propriu cu Atalanta, a cincea clasata cu zece puncte.