Serie A

Maradona a inspirat-o pe Napoli in victoria cu Milan

Sursă foto: twitter.com/sscnapoli

In derby-ul de sambata programat in Serie A, Napoli s-a impus cu 2-1 in deplasare contra celor de la AC Milan.

Inspirati de vizita marelui Diego Armando Maradona la unul dintre antrenamentele din aceasta saptamana, jucatorii lui Napoli au inceput ca din tun duelul de pe San Siro si dupa primele zece minute aveau deja 2-0 pe tabela.

Belgianul Mertens, jucator pe care multi s-au grabit sa-l compare chiar cu Maradona, a oferit cele doua pase de gol pentru reusitele lui Insigne si Callejon.

Milan a redus din diferenta pana la pauza prin Kucka, dar trupa lui Vincenzo Montella n-a avut forta sa intoarca rezultatul si a suferit prima infrangere in campionat din 12 decembrie (0-1 cu Atalanta).

De la 0-1 cu Udinese in 11 septembrie 2016 Milan nu mai pierduse pe teren propriu.

Vlad Chiriches nu a facut parte din lotul lui Napoli pentru meciul de la Milano.

Tatarusanu integralist la cu Chievo

Ciprian Tatarusanu a bifat toate minutele in meciul pe care Fiorentina l-a castigat la Verona contra lui Chievo, scor 3-0.

Tello Babacar din penalty si Chiesa in minutul 90 au marcat golurile toscanilor.

Ianis Hagi a fost pe banca de rezerve a Fiorentinei si nu a prins niciun minut.