Serie A

Lazio provoaca prima infrangere pentru Inter Milano

Echipa din Cetatea Eterna a castigat, cu 3-1, duelul cu detinatoarea titlului din Serie A, sambata seara, in etapa a 8-a a campionatului italian.

Ivan Perisic a deschis scorul dintr-o lovitura de la 11 metri, in minutul 12. Un start ideal de partida pentru formatia antrenata din acest sezon de Simone Inzaghi, fostul tehnician al celor de la Lazio.

Tot de la punctul cu var a marcat si Lazio golul de 1-1 prin Ciro Immobile, in minutul 64.

Felipe Anderson a adus-o pe Lazio in avantaj, cu noua minute inaintea finalului, pentru ca Sergej Milinkovic-Savic sa securizeze succesul gazdelor in finalul meciului.

Lazio a incheiat partida in inferioritate numerica, dupa ce Anderson a fost eliminat in minutul 90.

Stefan Radu (Lazio) si Ionut Radu (Inter) au fost rezerve la echipele lor.

Lazio a avut un singur italian in primul 11, pe Immobile.

Pentru Inter este prima infrangere a sezonului din Serie A.

Lazio urca pe cinci in clasament, cu 14 puncte, la o victorie distanta de Inter.