Serie A

Juventus transeaza disputa cu Napoli si se distanteaza in fruntea clasamentului

Duelul care a tinut capul de afis in lupta pentru titlul din Italia al ultimilor ani a fost castigat, sambata, de Juventus in fata celor de la Napoli.

Echipa de langa Vezuviu a avut parte de un start de meci perfect la Torino, cu gol marcat de Mertens in minutul 10.

Croatul Mandzukic s-a dovedit decisiv marcand pentru 1-1 inaintea pauzei, pentru ca imediat dupa reluare tot el sa o aduca in avantaj pe Juventus cu o minge care i-a revenit din bara la sutul lui Ronaldo.

Din minutul 58 echilibrul numeric a fost rupt dupa eliminarea lui Rui Mario.

Bonucci, fundas revenit la Juventus in aceasta vara dupa doar un sezon petrecut la Milan, a inchis tabela in minutul 76 dupa o centrare din corner.

In derby-ul Capitolin AS Roma a invins-o pe Lazio, cu 3-1, intr-un meci considerat pe teren propriu.

Pellegrini a deschis scorul in finalul primei reprize, avantaj anulat dupa pauza de Immobile. Roma a sprintat spre victorie prin reusitele lui Kolarov (71) si Fazio (86).

Intr-o alta partida, Inter a dispus pe teren propriu de Cagliari, cu 2-0.

Juventus s-a distantat la sase puncte de Napoli dupa sapte etape derulate din actualul sezon de Serie A.