Serie A

Juventus pierde cu Roma si amana cucerirea titlului

Sursă foto: twitter.com/officialasroma

Soarta titlului din Serie A se amana pentru ultimele doua etape, dupa ce AS Roma a invins-o pe Juventus.

Gruparea din capitala Italiei s-a impus, cu 3-1 (1-1), intr-un meci disputat duminica seara pe Stadio Olimpico si se apropie la patru puncte de Juventus cu doua etape ramase de disputat pana la finalul sezonului din Serie A.

Lemina a deschis scorul pentru Juventus la jumatatea reprizei, minutul 21, insa Roma a anulat avantajul oaspetilor dupa patru minute prin De Rossi.

In partea secunda El Shaarawy (56') si Nainggolan (65') au adus victoria pentru AS Roma.

Chiar si asa, Juventus ramane favorita la castigarea campionatului, un succes duminica pe teren propriu impotriva codasei Crotone aducand al saselea Scudetto la rand in vitrina Batranei Doamne.

Inaintea respectivei partide Juventus o va infrunta pe Lazio, miercuri, in finala Cupei Italiei.