Serie A

Inter ajunge pe primul loc in Serie A

Sursă foto: twitter.com/Inter

Echipa Internazionale Milano a urcat la conducerea clasamentului din Serie A dupa primul meci al etapei a 10-a.

Formatia pregatita de Luciano Spalletti s-a impus pe teren propriu, cu 3-2, in fata celor de la Sampdoria Genova, dupa ce in minutul 54 tabela arata 3-0.

Skriniar a deschis scorul in minutul 18 dupa o faza de la coltul terenului, iar pana la pauza Icardi a majorat avantajul nerrazzurilor cu un voleu la coltul lung din interiorul careului.

Acelasi Icardi, jucator care isi trecuse in cont un hattrick in Derby de la Madonnina cu AC Milan, a reusit dubla dupa pauza cu un sut de asemenea la coltul lung.

Sampdoria reducea din diferenta in minutul 64 prin reluarea lui Kownacki dintr-un unghi aproape imposibil.

Cu cinci minute inaintea finalului oaspetii au marcat si golul doi prin Quagliarella cu o lovitura de cap din sase metri.

Inter a acumulat 26 de puncte, cu unul peste Napoli, echipa care joaca miercuri in deplasare cu Genoa 1893.

Juventus – SPAL, AS Roma – Crotone, Fiorentina – Torino, Bologna – Lazio si Chievo – Milan sunt alte meciuri de interes programate in aceasta runda intermediara din Serie A.