Serie A

Dennis Man, titular in premiera la Parma. A fost aproape de gol impotriva liderului din Serie A

Transferat de la FCSB pentru 13 milioane de euro, atacantul Dennis Man a fost pentru prima data titular la Parma.

Man a fost aruncat in focul luptei chiar impotriva liderului la zi din Serie A, Internazionale Milano.

Golgeterul din Liga 1 la momentul transferului in Italia a fost aproape sa marcheze in poarta lui Handanovic in finalul primei reprize.

Kucka a centrat din flancul stang si Man a incercat o reluare pretentioasa cu capul pe spate. Mingea a ocolit de putin poarta si a ramas 0-0, scor inregistrat la pauza.

O pauza care avea sa-l lase pe Man la vestiare, acesta fiind inlocuit cu Valentin Mihaila.

Man a avut o prestatie solida in cele 45 de minute jucate. Cea mai buna de la sosirea la Parma, dupa cum a comentat presa italiana, cu 15 pase reusite si doar una gresita.

Acesta a castigat patru dueluri individuale pentru balon, a avut 26 de atingeri si doua suturi spre poarta.

In minutul 27, Man a fost puternic tamponat de Bastoni si a avut nevoie de ingrijiri medicale.

Man ajunge la sase meciuri jucate de la transferul in Serie A, acesta totalizand 136 de minute in prima liga italiana.

Cu Man in teren cei de la Parma au obtinut doua remize si au pierdut patru meciuri.

Inter a castigat pe Stadio Ennio Tardini, cu 2-1, prin golurile marcate de Alexis Sanchez (54, 62). Pentru Parma a marcat Hernani din pasa lui Pezzella, in minutul 71.