Serie A

Cutrone califica Milanul in semifinalele Cupei Italiei

Sursă foto: twitter.com/acmilan

In ultimul derby al orasului Milano din acest an, AC Milan a invins-o pe Inter Milano, cu 1-0, intr-un meci din sferturile de finala ale Cupei Italiei.

Patrick Cutrone, jucator intrat in locul accidentatului Nikola Kalinic, a marcat unicul gol al meciului de pe San Siro in minutul 105 al prelungirilor.

Prima ocazie a meciului a apartinut Milanului la lovitura de cap a lui Bonaventura din minutul 18 respinsa in extremis de Handanovic.

Cinci minute mai tarziu Perisic a introdus mingea in poarta rossonerilor, insa reusita nerrazzurilor a fost anulata in urma probei video.

In partea secunda Donnarumma a mentint scorul in echilibru respingand miraculos sutul lui Joao Mario.

Cateva momente mai tarziu Bonaventura a irosit incredibil sansa deschiderii scorului cu o lovitura de cap din apropiere.

In minutul 105 Cutrone a deviat in poarta o minge trimisa de Suso intr-un stil care a amintit de golurile inscrise de legendarul atacant Pipo Inzaghi.

AC Milan devine astfel a doua echipa calificata in semifinalele Cupei Italiei dupa ce cu o seara in urma Lazio invingea cu acelasi scor, 1-0, pe Fiorentina.