Serie A

Cosmar pentru Napoli in meciul cu Roma

Sursă foto: twitter.com/officialasroma

Napoli, liderul la zi din Serie A, a suferit un dus rece in derby-ul cu AS Roma disputat sambata seara pe San Paolo.

In pofida deschiderii rapide a scorului prin executia lui Insigne din interiorul careului, Napoli a pierdut cu 4-2.

Un scor aspru daca tinem cont ca Roma a aratat un pragmatism de manual marcand practic la fiecare mare ocazie de care a beneficiat.

Roma a egalat rapid scorul prin Under dupa doar un minut de la reusita lui Insigne amintita mai sus.

Dzeko a adus-o pe Roma in avantaj inaintea pauzei si tot el a majorat avantajul in partea secunda cu un sut spectaculos din afara careului.

Perrotti ridica scorul la un neverosimil 4-1 in minutul 79 cu un sut din interiorul careului dupa o respingere neglijenta a balonului.

Mertens a redus din diferenta in prelungiri, un gol care i-a trezit din amortire pe patimasii fani napoletani.

Napoli mai pastreaza un singur punct avans fata de Juventus dupa 26 de etape, in timp ce Roma urca pe trei in clasament, cu 53 de puncte, peste Lazio (52) si Inter (51).

Aceasta din urma joaca duminica derby-ul local cu AC Milan, iar saptamana viitoare o primeste pe Napoli.