Serie A

Batranul Francesco Totti decisiv pentru AS Roma

La cei aproape 40 de ani ai sai, atacantul italian Francesco Totti a fost decisiv pentru AS Roma in meciul de campionat disputat pe teren propriu cu FC Torino.

Intrat in teren in minutul 86 la scorul de 2-1 pentru oaspeti, Totti a intors rezultatul in favoarea Romei cu doua goluri in trei minute.

Mai intai a restabilit egalitatea (2-2) in minutul 87 cu o reluare la coltul scurt dupa o lovitura libera executata de pe partea dreapta.

Apoi, in minutul 89, a adus victoria formatiei giallorosa dintr-o lovitura de la 11 metri dictata la hentul lui Maksimovic.

Udinese - Fiorentina 2-1

Cu patru etape inaintea finalului de sezon Juventus are 9 puncte avans fata de Napoli si este aproape campioana. Napoli are cinci puncte in fata Romei, echipa care la randul ei are sapte puncte de Inter.

La retrogradare Carpi (31 puncte), Frosinone (30) si Palermo (29) se lupta pentru locul 17, primul de deasupra liniei, in timp ce Verona (22) e foarte aproape de retrogradarea in Serie B.