Serie A

Asa am trait finala Cupei Italiei AS Roma - Inter 2-1

Cristi Chivu a fost titular in jocul pe care Inter l-a pierdut pe Stadio Olimpico impotriva lui AS Roma, scor 1-2, in finala Cupei Italiei. Onlinesport v-a prezentat live meciul dintre Inter si Roma.
Componenta celor doua echipe:

Inter: Toldo - Maicon, Burdisso, Chivu, Maxwell - Zanetti (Crespo) - Balotelli, Vieira, Stankovic (Pele), Cesar (Jimenez) - Suazo. Antrenor Roberto Mancini.

Roma: Doni - Cassetti, Juan, Mexes, Tonetto - De Rossi, Pizzaro - Giuly (Cicinho), Aquilani (Panucci), Perotta (Brighi) - Vucinic. Antrenor: Luciano Spaletti.

Minutul 90 (+7): Finalul meciului. ROMA CASTIGA CUPA ITALIEI.

Jucatorii Romei tin mingea departe de propria poarta, Inter nu mai are forta sa puna in pericol poarta lui Doni.

Min 90: Partida este prelungita cu sase minute.

Min 89: Mancini face ultima schimbare: Crespo intra in locul capitanului Zanetti, iar Chivu preia banderola. Ultima schimbare si la Roma: Panucci intra in locul lui Aquilani.

Min 85: Pele primeste cartonasul galben, dupa un conflict cu Mexes. Jocul este destul de tensionat.

Min 83: Aquilani suteaza periculos, iar balonul se duce pe langa poarta lui Toldo. Mexes se resimte dupa accidentarea pe care a suferit-o, insa nu paraseste pana la urma terenul.

Min 74: Vucinic si Burdisso sunt avertizati cu cartonas galben pentru proteste, dupa o faza in care Mexes s-a lovit la intrarea lui Pele. Totusi, francezul a putut continua partida. Chivu a fost si el nervos, fiind la un pas sa fie avertizat.

Min 71: Simone Perotta se accidenteaza si nu mai poate continua partida, fiind inlocuit cu Brighi.

Min 65: Schimbare la Roma: Giuly este inlocuit cu Cicinho.

Min 63: Inter echilibreaza disputa, iar Burdisso este aproape de egalare, dupa ce trimite cu capul in transversala.

Min 61: Schimbare la Inter: intra Jimenez in locul lui Cesar.

Min 60: GOL INTER. Elevii lui Mancini reduc din diferenta prin Pele, care a marcat un gol extraordinar, in vinclul portii lui Doni, ramas spectator la executia jucatorului interist.

Min 54: GOL ROMA. Perotta marcheaza din nou, dupa o actiune superba construita impreuna cu Vucinic, la care Chivu nu a avut nicio reactie.

Min 47: Suteaza la firul ierbii Perotta, Toldo este pe faza si retine fara probleme.

Min 46: Incepe repriza a doua. Mancini a facut o prima modificare in echipa, Stankovic fiind inlocuit cu Pele.

Min 45: Finalul primei reprize. Roma conduce cu 1-0 la pauza.

Min 42: Chivu deviaza in corner sutul lui Aquilani, iar lovitra de colt ramane fara rezultat.

Min 35: GOL ROMA. Inevitabilul se produce cu zece minute inainte de pauza. Mexes deschide scorul dupa un sut violent, care se duce sub transversala lui Toldo.

Min 31: Perotta trimite pe poarta din 14 metri, Toldo este la post si retine. Inter este dominata copios.

Min 28: Mare ocazie pentru Roma. Casetti deviaza spre Vucinic, care rateaza interventia in fata portii interiste.

Min 21: Vucinic primeste cartonasul galben. Atacantul Romei a sutat in minge dupa fluierul arbitrului, care l-a semnalizat in offside.

Min 20: Chivu intervine excelent in fata lui Perotta, care se pregatea sa trimita spre poarta lui Toldo.

Min 14: Stankovic suteaza puternic, insa Doni este la post si retine balonul.

Min 12: Chivu (in continuare cu probleme la umarul stang) aluneca si nu poate sa degajeze, Vucinic trimite spre Giuly, dar mijlocasul Romei isi prelungeste prea mult mingea.

Min 1: A inceput partida.