Serie A

AC Milan ajunge pe podium in Serie A dupa a patra victorie in ultimele cinci meciuri

Serie fabuloasa pentru AC Milan in campionatul italian, unde formatia pregatita de Vincenzo Montella a ajuns pe podium dupa etapa a 8-a. Din 2009 fosta campioana a Europei n-a mai prins podiumul in Serie A.

Milan s-a impus, duminica seara, cu 3-1 pe terenul lui Chievo Verona si ajunge la 16 puncte in clasament, la egalitate cu ocupanta locului doi AS Roma si la cinci puncte de liderul Juventus Torino.

Kucka a deschis scorul pentru rossoneri cu un sut spectaculos din afara careului in ultimul minut al primei reprize, dupa care in primul minut al partii secunde Niang a dublat avantajul de asemenea cu un sut din afara careului.

Birsa reducea din diferenta pentru Chievo cu un sfert de ora inaintea finalului direct din lovitura libera, insa rezultatul final a fost stabilit de Bacca, jucator ajuns la a sasea reusita in acest sezon. Sutul din afara careului trimis de columbian a fost deviat in poarta de un fundas al lui Chievo in minutul 90+4.

Pentru Milan urmeaza etapa viitoarele derby-ul cu Juventus gazduit de San Siro.