La Liga

Victorie pentru Barcelona la meciul 500 jucat de Messi in La Liga

FC Barcelona a castigat, cu 1-0, primul meci oficial din 2021, duminica seara, pe terenul celor de la Huesca.

Lionel Messi a pasat decisiv pentru golul marcat de Frankie de Jong in minutul 27.

O minge trimisa din flancul stang in fata portii pentru devierea decisiva a lui De Jong.

Barcelona are trei victorii in ultimele cinci meciuri de campionat.

Formatia pregatita de Ronald Koeman ocupa locul cinci, cu 28 de puncte, la zece puncte in urma liderului Atletico Madrid.

Echipa din capitala Spaniei s-a impus cu 2-1 in fata celor de la Deportivo Alaves la Vitoria.

Luis Suarez a pasat decisiv pentru golul de 1-0 marcat de Llorente in minutul 41.

Alaves a ramas in inferioritate numerica in minutul 63 dupa eliminarea lui Laguardia pentru o piedica.

Autogolul lui Felipe a restabilit egalitatea cu sase minute inaintea finalului.

Luis Suarez avea sa aduca victoria pentru Atletico Madrid in minutul 90.

Atacantul uruguayan adus in vara lui 2019 de la Barcelona a fost implicat pana acum in 11 goluri in cele 12 meciuri disputate in tricoul lui Atletico.

Suarez a marcat de noua ori si a oferit alte doua pase decisive, fiind jucatorul cu cele mai bune cifre pentru Atletico in sezonul de debut secolul acesta.

Sambata viitoare cei de la Atletico Madrid primesc vizita lui Athletic Bilbao.

Bascii joaca pana atunci pe teren propriu cu Barcelona, miercuri, 6 ianuarie.