La Liga

S-a decis titlul in La Liga cu o etapa inaintea finalului de sezon

Real Madrid este noua campioana a Spaniei cu o etapa ramasa din actualul sezon din Spania.

Invingatoare cu 2-1 in partida de pe teren propriu cu Villarreal, echipa Real Madrid a pus mana pe al 34-lea titlu din istoria clubului.

Benzema a reusit o dubla in minutele 29 si 77, pentru oaspeti reducand din diferenta Iborra, cu sapte minute inaintea finalului de partida.

Din 2017 Real Madrid nu mai obtinuse titlul in La Liga.

Barcelona, principala urmaritoare a Realului, a pierdut pe teren propriu cu Osasuna, scor 1-2, dupa un gol incasat in minutul 90+4 de la Torres.

Jose deschisese scorul pentru Osasuna in minutul 15, pentru ca Messi sa puncteze in minutul 62 aducand egalarea pe tabela.

Osasuna a incheiat meciul in inferioritate numarica dupa eliminarea lui Enric din minutul 77 cu rosu direct.

Cu o etapa ramasa de disputat din actualul sezon, Real Madrid are sapte puncte in fata Barcelonei si este oficial matematic noua campioana din La Liga.