La Liga

Real Madrid pierde puncte cu Villarreal

Sursă foto: twitter.com/realmadriden

In primul meci al anului programat in La Liga, in realitate o restanta din 2018, Villarreal si Real Madrid au remizat pe terenul Submarinului Galben, scor 2-2.

Santi Cazorla a deschis scorul repede, in minutul 4, insa gazdele s-au bucurat de avantaj doar trei minute.

Karim Benzema restabilea egalitatea si un alt francez, fundasul Raphael Varane, o aducea pe Real Madrid in avantaj in minutul 20.

Cu opt minute inaintea finalului acelasi Cazorla marca pentru 2-2 cu o reluare de cap din sase metri la centrarea lui Fornals din flancul stang.

Real Madrid s-a vazut prea devreme castigatoare si in final a platit cu doua puncte in clasament.

Dupa 17 etape Real Madrid se gaseste la sapte puncte in urma liderului FC Barcelona, in timp ce Villarreal ramane in subsolul clasamentului la mare lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Din sezonul 2005/2006 Real Madrid n-a mai avut atat de putine puncte in clasament dupa 17 etape. Atunci madrilenii aveau doar 29 in dreptul lor, in clasament, si la finalul sezonului au incheiat pe doi la 12 puncte de Barcelona.