La Liga

Real Madrid, noul lider din La Liga

Victorie scurta pentru Real Madrid in deplasarea de la Valladolid, duminica seara, pentru primul loc in campionatul spaniol.

In continuare fara Gareth Bale si Eden Hazard, echipa lui Zinedine Zidane a castigat la limita, scor 1-0, prin reusita lui Nacho.

Acesta a punctat decisiv cu 12 minute inaintea finalului dintr-o centrare a lui Toni Kroos.

Real Madrid nu trasese niciun sut pe poarta in prima repriza, ceea ce nu s-a mai intamplat de la un meci cu Villarreal in decembrie 2015 pe terenul ”Submarinului galben”.

Dupa acest succes madrilenii s-au distantat la trei puncte in fruntea clasamentului din La Liga, cu trei puncte in fata rivalei Barcelona (43 puncte), echipa invinsa de Valencia, sambata, cu 2-0.