La Liga

Real Madrid invinge Barcelona pe Nou Camp in Supercupa Spaniei

Sursă foto: twitter.com/realmadriden

Victorie cu 3-1 pentru Real Madrid in mansa tur a Supercupei Spaniei chiar pe terenul rivalei FC Barcelona.

Un rezultat conturat in repriza a doua, dupa o prima parte mai degraba anosta, fara goluri si putine actiuni de poarta.

Partida s-a deblocat in minutul 50, cand Pique a deviat in propria poarta o centrare a lui Marcelo.

Barcelona s-a aruncat in atac cautand egalarea si era sa plateasca scump din cauza apararii rarefiate.

Alba a intervenit decisiv la sutul lui Carvajal din minutul 55, iar Ter Stegen s-a opus golului la mingea trimisa in forta de Marcelo in minutul 71.

Intrat pe teren in partea secunda, Cristiano Ronaldo a avut un gol anulat pentru offside in minutul 72.

La cealalta poarta a continuat presiunea Barcelonei, iar ratarile nu au intarziat sa apara, cea mai mare dintre acestea in dreptul lui Busquets. Acesta n-a gasit poarta din centrul careului in minutul 74.

Un minut mai tarziu faza de actorie veritabila cu actorul Luis Suarez cap de afis. Acesta a cazut teatral la un duel cu portarul Navas, reusind sa-l pacaleasca pe arbitru.

Messi a transformat pentru 1-1, insa tabelea n-avea sa ramana prea mult timp in echilibru.

Dupa doar trei minute Cristiano Ronaldo a readus Realul la conducere cu un gol fabulos din afara careului, faza la care Pique a fost ridiculizat.

Septarului madrilen a tinut sa faca parada aratandu-si muschii pe Nou Camp, faza pentru care a primit cartonasul galben.

Doua minute mai tarziu acelasi Cristiano Ronaldo avea sa fie eliminat pentru un al doilea galben primit mai degraba gratuit. Atacantul portughez a cazut in careu la un duel cu Umtiti si a protestat pentru neacordarea unui penalty.

Ronaldo va lipsi in returul de miercuri seara, insa Real Madrid a luat o optiune importanta pentru castigarea trofeului.

Aceasta dupa ce Asensio a ingropat-o pe Barcelona cu un gol magnific la vinclu in chiar minutul 90.