La Liga

Real Madrid invinge Barcelona in El Clasico. Catalanii au avut o bara la ultima faza!

Pe o ploaie torentiala si un stadion fara spectatori, Real Madrid s-a impus in fata rivalei istorice FC Barcelona, cu 2-1 (2-0), dupa un meci incheiat de “albi” in inferioritate numerica.

Real Madrid a avut o prima repriza fabuloasa si jucatorii pregatiti de Zinedine Zidane au luat un avantaj decisiv dupa 30 de minute.

Karim Benzema a deschis scorul cu o super executie din coltul careului mic. O finalizare cu calcaiul la coltul scurt dupa o centrare din flancul drept la o actiune rapida care a destabilizat apararea catalanilor.

Toni Kroos, cel care avea sa fie desemnat in final si omul meciului, a majorat avantajul gazdelor cu un sut direct din lovitura libera usor deviat de doi jucatori adversi.

Barcelona a redus din diferenta in partea secunda prin fundasul Mingueza in minutul 60.

Real Madrid a evoluat in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Casemiro in minutul 90 dupa o cearta.

Este doar a doua eliminare incasata de brazilian in 478 de meciuri pentru Real Madrid in toate competitiile.

Prima eliminare a lui Casemiro a fost in martie 2019 la o partida cu Real Valladolid.

La ultima faza a meciului echipa oaspete a avut o bara transversala la sutul lui Ilaix Moriba.

Real Madrid o invinge pe Barcelona al treilea meci la rand, ceea ce nu s-a mai intamplat din 1978.

Un succes in urma caruia madrilenii urca pe primul loc in clasamentul din La Liga, la egalitate de puncte cu Atletico Madrid, formatie care joaca duminica in deplasare cu Betis Sevilla.

Barcelona coboara pe trei la diferenta de un punct fata de cele doua rivale din Madrid.

Lionel Messi, fara gol in ultimele 7 El Clasico

Atacantul argentinian Lionel Messi ramane fara gol in ultimele sapte dueluri cu Real Madrid.

Messi a marcat ultima oara intr-un El Clasico in mai 2018.

De atunci s-au adunat sapte meciuri si 567 de minute.

Real Madrid si titlul

Echipa din capitala Spaniei a cucerit titlul in La Liga de noua ori in zece ocazii cand a invins-o pe Barcelona in ambele meciuri ale sezonului.

Exceptie face sezonul 1983/84, cand in pofida celor doua victorii cu Barcelona cei de la Real Madrid pierdeau titlul in fata lui Athletic Bilbao.