La Liga

Real Madrid intoarce rezultatul de la 0-1 cu Sevilla

Echipa Real Madrid s-a impus, cu 2-1, in disputa de pe teren propriu cu Sevilla, duminica seara, in etapa a 15-a din La Liga.

Grupara andaluza a deschis scorul prin Rafa Mir la 12 minute de la inceputul partidei.

Centrare din corner si Mir, fara om in marcaj, a trimis cu capul in dreapta lui Courtois.

Portarul belgian s-a opus golului doua minute mai tarziu, cand a blocat in extremis la o faza unu contra unu.

Sevilla a continuat sa domine prima repriza si doar bara i-a salvat pe cei de la Real Madrid de primirea golului doi.

Echipa gazda egalat, in minutul 32, prin Karim Benzema. Acesta a trimis in poarta o minge revenita din bara la sutul lui Militao de la distanta.

Portarul oaspetilor a scapat minge din maini in bara si de acolo mingea a revenit in picioarele lui Benzema.

Vinicius Junior a marcat golul victoriei pentru Real Madrid, in minutul 87, cu un sut din afara careului.

Sevilla a ratat egalarea in prelungiri, cand Courtois a respins in extremis o lovitura de cap din apropiere.

Real Madrid ajunde la 33 de puncte mentinandu-se pe primul loc in clasamentul din La Liga, la patru puncte in fata urmaritoarelor Atletico Madrid si Real Sociedad.