La Liga

Real Madrid castiga Supercupa Spaniei dupa un nou succes cu Barcelona

Sursă foto: twitter.com/realmadrid

Pentru a doua oara in trei zile Real Madrid a castigat la pas disputa cu Barcelona si a cucerit Supercupa Spaniei pentru a zecea oara in istorie.

Dupa 3-1 pe Nou Camp duminica seara a urmat un 2-0 pe terenul propriu din Madrid, rezultat stabilit inca din prima repriza.

In absenta lui Cristiano Ronaldo, suspendat cinci partide dupa eliminarea si gestul golanesc pe care l-a facut la Barcelona, Marco Asensio si-a intrat serios in rolul de marcator si a deschis scorul cu un sut de la aproximativ 30 de minute.

Golul primit in minutul 4 a destabilizat o echipa a Barcelonei care si-a aratat o data in plus slabiciunile.

Karim Benzema a pus cireasa pe tort inaintea pauzei securizand avantajul madrilenilor.

Barcelona a avut doua bare la suturile lui Lionel Messi si Luis Suarez, ultimul parasind terenul accidentat la genunchiul drept, iar pe tehnicianul Ernesto Valverde il asteapta zile grele in pregatirea noului sezon din La Liga.

“Nu suntem in cel mai bun moment al nostru si este pentru prima data cand simtim ca Real Madrid ne este superioara”, avea sa recunoasca dupa meci fundasul Gerard Pique.