La Liga

Real Madrid castiga El Clasico si revine pe primul loc in La Liga

Victorie cu 2-0 pentru Real Madrid in meciul cu marea rivala FC Barcelona in etapa a 26-a din La Liga.

Asa am trait Real Madrid - Barcelona in El Clasico

Real Madrid a transat disputa cu doua reusite in repriza secunda, dupa ce Barcelona avusese cele mai mari ocazii in primul mitan.

Griezmann, Arthur si Messi au ratat trei mari ocazii pentru campioana Spaniei in prima parte a meciului.

O prima parte cu un ritm lent impus de jocul de pase al Barcelonei.

Madrilenii au iesit mai hotarati de la cabine si au accelerat jocul spre poarta lui Ter Stegen, iar ocaziile nu au intarziat sa apara.

Isco a tras doua semnale de alarma, fiind blocat o data de Ter Stegen si apoi de aparitia providentiala a lui Pique pe linia portii.

Barcelona a ratat la 0-0 in partea secunda cea mai mare ocazie prin noul intrat Braithawaite. Acesta n-a nimerit poarta la prima atingere de balon.

Vinicius Junior a deschis scorul cu un sut din interiorul careului la coltul scurt, pentru ca in prelungiri Mariano Diaz sa inchida tabela la prima lui incursiune in careul catalanilor.

Un succes prin care Real Madrid revine pe primul loc in La Liga, cu un punct in fata Barcelonei.

Real Madrid ajunge la 73 de victorii in El Clasico, in timp ce Barcelona ramane cu 72 de succese.