La Liga

Real Madrid blocata de Betis si primul pas gresit facut cu Zidane pe banca

Intr-un meci extrem de tensionat cu un penalty neacordat la Benzema si un gol marcat de acesta dintr-o pozitie initiala de offside, Real Madrid nu a obtinut decat un punct, duminica seara, pe terenul celor de la Betis Sevilla.

S-a terminat 1-1 dupa ce Betis a deschis scorul in minutul 7 cu un voleu superb la vinclu din 16 metri.

Benzema a adus egalarea pentru Real Madrid cu 19 minute inaintea finalului dupa o faza care a lasat apararea lui Betis in "offside" clar.

Atacantul francez a marcat al 17-lea sau gol in acest sezon, dar a facut-o dintr-o pozitie de offside la pasa initiala a lui Kroos pentru James Rodriguez.

Pentru Zinedine Zidane este primul pas gresit facut dupa instalarea pe banca lui Real Madrid, acesta obisnuindu-i pe fanii madrileni cu scoruri mari: 5-0 cu Deportivo La Coruna si 5-1 cu Sporting Gijon.

Intr-un alt meci de duminica seara, Atletico Madrid a fost tinuta in sah pe teren propriu de Sevilla, scor 0-0.

De aceste rezultate a profitat FC Barcelona, echipa care a trecut pe primul loc chiar daca are un meci mai putin disputat.