La Liga

Real Madrid – Athletic Bilbao pentru un loc in finala Supercupei Spaniei

Cele doua echipe se infrunta, joi seara, pentru un loc in finala Supercupei Spaniei, acolo unde asteapta deja FC Barcelona.

Cotele meciului Real Madrid - Athletic Bilbao
Victorie Real Madrid
Egal
Victorie Ath.Bilbao

Daca nu aveti deja un cont la Casa Pariurilor, o puteti face aici

Meciul se disputa pe teren neutru, la Malaga, si in caz de egalitate dupa 90 de minute se vor juca clasicele reprize de prelungiri.

Este un format inedit pentru Supercupa Spaniei, unul aflat deja la a doua reprezentare, dupa ce sezonul precedent competitia s-a desfasurat in Arabia Saudita.

Real Madrid vine dupa un 0-0 chinuit in campionat la Pamplona, in conditii de iarna veritabila.

Athletic Bilbao a schimbat antrenorul in urma cu o saptapamana, Marcelino inlocuindu-l pe Gaizka Garitano.

Primul meci pentru Marcelino la timona bascilor n-a fost unul deloc reusit, Bilbao fiind invinsa pe teren propriu de Barcelona, cu 3-2.

Real Madrid si Athletic Bilbao s-au infruntat deja in actualul sezon, in La Liga, victoria revenind formatiei din capitala Spaniei, cu 3-1.

Zinedine Zidane nu va putea miza pe Carvajal si Rodrygo in meciul de pe La Rosaleda.

De la Bilbao vor absenta Unai Lopez, Peru Nolaskoain si Yuri Berchiche.

Echipele probabile

Real Madrid: Courtois; Vazquez, Varane, Ramos, Mendy; Modric, Casemiro, Kroos; Asensio, Benzema, Hazard.

Athletic Bilbao: Simon; Capa, Nunez, Martinez, Balenziaga; De Marcos, Vesga, Vencedor, Muniain; Williams, Garcia.

Statistica

Real Madrid si Athletic Bilbao sunt rivale vechi in fotbalul spaniol, confruntandu-se pana acum de 234 de ori.

Los Blancos au castigat de 116 ori, in timp ce Los Leones au castigat de 74 de ori. Alte 44 de partide s-au incheiat nedecis.

Bascii nu traverseaza deloc o forma buna, cu doar doua victorii in ultimele noua meciuri. In acest interval au incasat 13 goluri si doar doua partide au fost fara gol primit.

Din martie 2015 Real Madrid este neinvinsa in ultimele 11 confruntari cu Athletic Bilbao in toate competitiile (7 victorii si 4 remize).