La Liga

Paulinho aduce victoria Barcelonei la Getafe. Dembele s-a rupt!

Sursă foto: twitter.com/fcbarcelona

Brazilianul Paulinho, jucator pentru care Barcelona a platit 40 milioane pentru un transfer din China, a marcat primul sau gol in tricoul blaugrana intr-un moment delicat pentru echipa catalana.

Intrat pe teren in minutul 77, Paulinho a marcat golul de 2-1 al Barcelonei in deplasarea dificila de la Getafe.

Echipa gazda dechisese scorul in prima repriza printr-un voleu senzational prins de japonezul Shibasaki din afara careului.

Barcelona a egalat prin Denis Suarez in minutul 62, jucator care a finalizat cu o executie spectaculoasa din interiorul careului la mingea intoarsa de Sergi Roberto.

Paulinho a avut nevoie de doar sapte minute pentru a marca, de asemenea cu un sut la coltul lung din interiorul careului.

Barcelona isi pastreaza astfel punctajul maxim dupa patru etape din La Liga.

In alta ordine de idei, Dembele a parasit terenul accidentat dupa doar 29 de minute, acesta acuzand o problema musculara la piciorul stang. Clubul catalan anunta ca mai multe investigatii medicale urmeaza a fi efectuate pentru stabilirea gravitatii acestei accidentari.

Levante si Valencia au remizat, scor 1-1, in primul meci al zilei din prima liga spaniola.

Real Madrid joaca duminica seara in deplasare cu Real Sociedad, revelatia startului de sezon din Spania.