La Liga

Messi, decisiv pentru Barcelona

Lionel Messi a iesit la rampa cand Barcelona avea mai mare nevoie de el.

Argentinianul a deblocat tabela, sambata seara, in meciul cu Deportivo Alaves din prima etapa a campionatului spaniol, La Liga.

La 0-0, in minutul 64, Messi a transformat o lovitura libera in gol cu un sut pe jos, pe sub zidul celor de la Alaves.

O executie care a surprins pe toata lumea si care a ridicat in picioare spectatorii de pe Nou Camp intr-un moment in care jocul Barcelonei nu functiona.

Prin aceasta reusita Messi intra in istoria campionatului spaniol ca jucatorul care marcheaza golul cu numarul 6000 din istoria La Liga.

Doua minute mai tarziu de la deschiderea scorul acelasi Messi suta din interiorul careului in bara.

S-a terminat 3-0 pentru Barcelona, dupa ce Coutinho (84) si Messi (90+2) au marcat cu suturi din interiorul careului.