La Liga

Messi, decisiv pentru Barcelona cu Alaves

Sursă foto: twitter.com/fcbarcelona

FC Barcelona a castigat in deplasare cu Deportivo Alaves, scor 2-0, sambata dupa-amiaza, in etapa a doua din La Liga.

Ambele goluri ale formatiei catalane au fost marcate de Lionel Messi, jucator care in prima repriza, la 0-0, ratase o lovitura de la 11 metri obtinuta de Gerard Pique. Messi s-a revansat in partea secunda, cand a marcat golurile victoriei formatiei sale.

Mai intai, in minutul 55, Messi a deschis scorul cu un sut din interiorul careului deviat de un adversar. Zece minute mai tarziu decarul Barcelonei a profitat de o minge pierduta de gazde in preajma propriului careu si a finalizat simplu ca la antrenament.

Barcelona acumuleaza sase puncte din tot atatea posibile si pentru moment tine pasul cu Real Madrid in campionat.

Paulinho si-a facut debutul in tricoul blaugrana in meciul de la Vitoria, fiind introdus pentru ultimele trei minute in locul lui Iniesta.

In alta ordine de idei, noua achizitie Ousmane Dembele va fi prezentat pe Nou Camp, luni, dupa ora 13:00.