La Liga

Final nebun de sezon in La Liga. Cine a castigat pana la urma titlul din Spania

Atletico Madrid si Real Madrid au luptat pana in ultima secunda a sezonului pentru castigarea titlului de campioana in La Liga.

Castig de cauza a avut pana la urma Atletico Madrid, echipa care a revenit de la 0-1 in deplasare cu Real Valladolid si s-a impus in final, cu 2-1.

Oscar Plano a deschis scorul pentru Valladolid, in minutul 18.

Atletico Madrid a egalat dupa pauza, in minutul 57, prin Angel Correa.

Golul victoriei pentru echipa lui Diego Simeone a fost marcat de Luis Suarez, in minutul 67.

O reusita care i-a adus practic titlul lui Atletico Madrid pentru doar doua puncte in fata rivalei Real Madrid.

Echipa lui Zinedine Zidane a fost condusa pe teren propriu de Villarreal din minutul 20, reusind sa intoarca rezultatul in ultimele cinci minute.

Karim Benzema a egalat din pasa lui Rodrygo (min.87), iar Luka Modric a marcat golul victoriei in minutul 90+2 din pasa lui Benzema.

Barcelona s-a impus la limita in depalsare cu Eibar, scor 1-0, prin reusita lui Griezmann din minutul 81.

Catalanii au incheiat sezonul pe ultima treapta a podiumului si vor evolua in grupele Champions League alaturi de Atletico, Real si Sevilla.

Cele doua echipe calificate direct in grupele Europa League sunt Real Sociedad si Betis Sevilla, in timp ce Villarreal va juca in Conference League, daca nu va castiga finala Europa League din acest sezon, caz in care va juca in grupele Champions League.

Au retrogradat in a doua liga echipele Huesca, Valladolid si Eibar.