La Liga

Dubla reusita de Messi in derby-ul Barcelonei

Sursă foto: twitter.com/fcbarcelona

Espanyol a fost prada usoara in fata mult mai puternicei rivale citadine FC Barcelona, formatie care s-a impus cu 4-0 in duelul de sambata seara.

Messi a deschis scorul dupa 17 minute cu o executie brilianta din lovitura libera. O minge de la peste 20 de metri trimisa la vinclu.

In minutul 26 Dembele majora avantajul Barcelonei printr-un sut spectaculos din interiorul careului dupa o faza creata magistral de acelasi Messi.

Luis Suarez a iesit si el la rampa in finalul primei reprize cand, excelent servit in spatele apararii adverse de Dembele, a finalizat dintr-un unghi aproape imposibil aproape paralele cu linia portii.

Messi a inchis tabela in minutul 65 cu o noua executie maiastra din lovitura libera.

Barcelona si-a consolidat primul loc in clasamentul din La Liga, distantandu-se la trei puncte de Sevilla si Atletico Madrid.

Gruparea andaluza a remizat in deplasare cu Valencia, scor 1-1, in timp ce Atletico a trecut de Alaves pe teren propriu, 3-0. Intr-o alta partida, Celta Vigo a castigat pe terenul lui Villarreal, cu 3-2.