La Liga

Cristiano Ronaldo stabileste un nou record la Real Madrid

Pentru Cristiano Ronaldo derby-ul cu Atletico Madrid a prilejuit momentul unui nou record stabilit in tricoul formatiei Real Madrid.

Atacantul portughez a marcat un hattrick, sambata seara, in victoria cu 3-0 obtinuta de Real la ultimul derby madrilen pe arena Vicente Calderon.

Atletico Madrid n-a mai pierdut la o diferenta de trei sau mai multe goluri din finala Ligii Campionilor, sezonul 2013/2014, cand s-a inclinat, cu 1-4, in fata celor de la Real Madrid dupa prelungiri.

Ronaldo si-a inceput seria in minutul 24, cand a deschis scorul cu un sut din lovitura libera deviat de zidul gazdelor.

A urmat golul de 2-0 dupa un penalty transformat in minutul 71, pentru ca in minutele de final Ronaldo sa inchida tabela din pasa lui Bale.

Cu cele trei goluri marcate sambata seara Ronaldo ajuns la cota 18 reusite in derby-urile cu Real Madrid si l-a devansat cu un gol pe legendarul Alfredo Di Stefano in fruntea acestei ierarhii.

Vedeti mai jos cateva dintre cifrele impresionantei cariere a lui Cristiano Ronaldo la Real Madrid: